ÜNiVERSiTELi MYO TEKNiKERLER - MÜCADELE PLATFORMU -

MYO TALEPLERİMİZ))) KADRO - ÜNVAN - YETKİ - SSK - KISA DÖNEM ASKERLİK - MYO MESLEK ELEMANLARI VE ODALAR BİRLİĞİ HAKLARIMIZ VERİLSİN ! MESLEK ONURUMUZU İSTİYORUZ!
 
PortalAnasayfaTakvimGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Kpss Ile Unvan Değiştirilebilir Mi?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 461
Yaş : 49
NERDEN : İSTANBUL
MESLEK : İNŞAAT TEKNiKERi
OKUL : MYO
MYO Dernek : YOK
PUAN VER : <div class="js-kit-rating" view="score" path="" title="" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>
Personalized field :
Points : 3583
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 14/03/08

MesajKonu: Kpss Ile Unvan Değiştirilebilir Mi?   04.11.08 15:29

Son yıllardaki yeni memur yerleştirmelerinden dolayı bir kaç yıl önce
gündeme aldığımız bir konuyu yeniden ele almak durumundayız. Teknik
veya sağlıkla ilgili mesleki bir öğrenim görerek unvan sahibi olan
memur arkadaşlar, hem kurum içinde hem de başka bir kurumda, bu unvanlı
kadroya nasıl atanacağına yönelik olarak sitemize çok sayıda soru
yöneltmiş durumdadır. Gelen sorulara yönelik olarak bir açıklama
yayımlıyoruz.
Türk kamu yönetimi 1999 yılında önemli bir düzenleme yapmış, söz konusu
bu düzenleme Danıştay kararları doğrultusunda 2004 yılında yeniden
düzenlenmiştir. Şef, müdür, şube müdürü gibi görevde yükselme
niteliğindeki kadrolara atamak için yapılan görevde yükselme sınavı
yanında, lise veya yükseköğrenimde gördüğü mesleki veya teknik eğitim
mezuniyetine bağlı olarak alınan unvanlara uygun kadrolara atanabilmek
için de unvan değişikliği sınavı getirilmiştir.

KONUYA İLİŞKİN HUKUKİ DÜZENLEME

Hukuki düzenleme “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve
Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğinde” yer almaktadır.
Bu yönetmeliğin ek 3. maddesi şu şekildedir:

“Bu Yönetmelik kapsamındaki personelin, en az ortaöğretim düzeyinde
mesleki veya teknik eğitim sonucu ihraz edilen unvanlara ilişkin
görevlere atanmaları, bu Yönetmeliğin üçüncü bölümünde belirtilen usul
ve esaslar çerçevesinde eğitime tabi tutulmaksızın yapılacak unvan
değişikliği sınavı sonundaki başarısına göre gerçekleştirilir.
Unvan değişikliği sınavları, kurumlarca belirlenecek görev alanları ve
atama yapılacak görevin niteliğine ilişkin konularda yazılı olarak
yaptırılır ve bu sınavlara katılacaklarda, kurumda veya öğrenim
durumları ile ilgisi bulunmayan görevlerde belirli süre hizmet yapmış
olma şartı aranmaz”

ÖRNEĞİN;

1- Memur unvanıyla çalışmaya başlayan meslek lisesi elektrik bölümü
mezunu bir kişinin, teknisyen unvanlı kadroya atanabilmesi için kurum
tarafından unvan değişikliği sınavı açılmasını beklemesi gerekmektedir.

2- Memur unvanıyla çalışmaya başlayan bir önlisans mezunu inşaat
teknikerinin, tekniker unvanlı kadroya atanabilmesi için kurum
tarafından unvan değişikliği sınavı açılmasını beklemesi gerekmektedir.

3- Memur unvanıyla çalışmaya başlayan lisans kimya bölümü mezunu bir
kişinin kimyager kadrosuna atanabilmesi için kurum tarafından, unvan
değişikliği sınavı açılmasını beklemesi gerekmektedir.

1- KURUMDA UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ SINAVI AÇILMASI

Bir kuruma giren her memur için, mezun olduğu öğrenime uygun unvan
değişikliği sınavı açılmaz. Unvan değişikliği sınavı sadece kurumun
görev alanıyla uyumlu kadrolar için açılabilir. Örneğin Meteoroloji
Genel Müdürlüğünün, kurumda çalışan meteoroloji mühendisliği mezunları
için bir unvan değişikliği sınavı açması uygun iken aynı kurumun maden
mühendisliği için bir unvan değişikliği sınavı açması uygun
olmayabilecektir.

2- BAŞKA KURUMA, MEZUN OLUNAN UNVANLA GEÇİLEBİLİR Mİ?

Bir çok memur arkadaş, mezun olduğu mesleki veya teknik öğrenime uygun
sınav açılması için beklemektedir. Ancak kurumların ya genel olarak
sınav açmaması ya da kişinin mezun olduğu unvanın kurumun görev
alanıyla ilgili olmaması nedeniyle, memurlar kurum değişikliği yoluna
gitmek istemektedir. İşte burada en çok şu soru sorulmaktadır: Ben
başka bir kurumdaki mezuniyetimle uyumlu kadroya naklen atanabilir
miyim? Bir başka şekilde söyleyecek olursak; ben memur olarak
çalışırken başka bir bakanlıktaki örneğin tekniker unvanlı kadroya
atanabilir miyim?

Bu sorunun cevabı ne yazıkki olumlu değildir. Memur olarak çalışanların
örneğin başka bir kurumdaki teknisyen, tekniker veya mühendis kadrosuna
naklen atanması mümkün değildir.

Peki ne olacaktır?

Bu durumdaki kişilerin aynı unvanla veya bu unvanla aynı düzeydeki
diğer unvana naklen geçmesi ve o kurumda unvan değişikliği sınavı
açılmasını beklmesi gerekmektedir.

KPSS İLE UNVAN DEĞİŞTİRİLEBİLİR Mİ?

Hali hazırdaki uygulamada KPSS’ye hem ilk defa memur olmak isteyenler
hem de memur olanlar girebilmektedir. Memur olarak girenler
mezuniyetiyle uyumlu kadroyu tercih edip yerleşirse,

i- eğer söz konusu kadro bir memur kadrosu ise çalıştığı kurum
muvafakat verirse naklen geçiş yapabilecektir. Çalıştığı kurum muvafakt
vermez ise, yani geçişi uygun görmez ise, memur naklen KPSS ile
yerleştiği unvana atanamayacaktır. Bu halde kişiye düşen sadece dava
açmaktır.

ii- eğer memurun yerleştiği kadro 399′a tabi bir KİT’teki sözleşmeli
pozisyon ise bu halde muvafakata gerek yoktur. İstifa ederek sözleşmeli
pozsiyondaki görevine başlayabilir.

KPSS yukarıda anlatılan haliyle unvan değişikliği sınavının bir istisnai uygulamasıdır.

ALINTI:
http://www.issizler.net/unvanini-deg...a-hatirlartma/
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://myoteknikerler.forumzen.com
 
Kpss Ile Unvan Değiştirilebilir Mi?
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ÜNiVERSiTELi MYO TEKNiKERLER - MÜCADELE PLATFORMU -  :: HAK İHLALLERİ VE YARGI KARARLARI :: HAK İHLALLERİ VE YARGI KARARLARI-
Buraya geçin: