ÜNiVERSiTELi MYO TEKNiKERLER - MÜCADELE PLATFORMU -

MYO TALEPLERİMİZ))) KADRO - ÜNVAN - YETKİ - SSK - KISA DÖNEM ASKERLİK - MYO MESLEK ELEMANLARI VE ODALAR BİRLİĞİ HAKLARIMIZ VERİLSİN ! MESLEK ONURUMUZU İSTİYORUZ!
 
PortalAnasayfaTakvimGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Görevde yükselmede başarısız olunan her sınav için eksi 2 puan dikkate alınır mı? -ULAŞTIRMA MEMUR-SEN

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 461
Yaş : 49
NERDEN : İSTANBUL
MESLEK : İNŞAAT TEKNiKERi
OKUL : MYO
MYO Dernek : YOK
PUAN VER : <div class="js-kit-rating" view="score" path="" title="" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>
Personalized field :
Points : 3583
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 14/03/08

MesajKonu: Görevde yükselmede başarısız olunan her sınav için eksi 2 puan dikkate alınır mı? -ULAŞTIRMA MEMUR-SEN   04.11.08 15:27

Görevde yükselme, önemli bir sorun ve çözüm önerisi

Görevde yükselmede başarısız olunan her sınav için –2 puan dikkate alınır mı?

Danıştay 5. Dairesinin 2007/4355 nolu kararı ile Ulaştırma Memur
Sen'in açtığı davada, TCDD Genel Müdürlüğü ve Bağlı Ortaklıkları
Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğine ilişkin
olarak önemli bir karar verdi. Danıştay'ın kararında, değerlendirme
forumunda yer alan ve 'başarısız olduğu her sınav için' -2 puan,
'mazeretsiz katılmadığı her bir sınav için' -3 puan verilmesini öngören
düzenlemenin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan
Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğe aykırı olduğuna karar
verildi.


Danıştay, TCDD Genel Müdürlüğü ve Bağlı Ortaklıkları Personeli Görevde
Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği eki değerlendirme formunun 8.
maddesinin (a) bendinde 'başarısız olduğu her sınav için -2' (b)
bendinde ' mazeretsiz katılmadığı her bir sınav için -3' puan
verileceği şeklindeki düzenlemenin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde
Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliğin 12.
maddesine aykırı olduğuna karar verdi. Kararda, Kamu Kurum ve
Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair
Genel Yönetmeliğin 12. maddesinde yer alan 'bu sınava her hangi bir
sebeple katılmayanlar ile başarısız olan veya başarılı olup da müteakip
sınava kadar atanmamış olanlar aynı unvanla ilgili düzenlenecek eğitim
ve sınava ilişkin bütün usul ve esaslara tabidir' hükmüne atıfta
bulunuldu.

Söz konusu bu karar, benzer düzenlemeler taşıyan kurumsal düzeydeki
diğer görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliklerinin
yürütülmesinin durdurulmasına emsal olacaktır. Ancak, görevde yükselme
yönetmeliklerinde benzer hükümler olan kamu kurum ve kuruluşları
Danıştay'ın vermiş olduğu bu kararı gerekçe göstererek uygulamalarını
bu yönde tesis etmek zorundamıdırlar? Yada ne yapacaklar?

Öncelikle şu hususu belirtmek gerekir ki kamu kurum ve kuruluşlarının
mevcut görevde yükselme yönetmeliklerindeki başarısız olduğu her sınav
için -2' puan ' mazeretsiz katılmadığı her bir sınav için -3' puan
verileceği şeklindeki düzenlemelerin uygulanmayacağını beklemek çok
anlamsızdır. Çünkü, idareciler kendi yönetmeliklerindeki hükümleri
uygulamakla yükümlüdürler ve bu yönde bir risk almazlar. O halde her
kurumun görevde yükselme yönetmeliklerindeki benzer hükümlerin iptali
için davamı açılmalıdır yada bu sorun nasıl çözülecektir? Bu sorunun
çözümü için Devlet Personel Başkanlığı 217 sayılı KHK'nın kendisine
verdiği yetkiyi kullanarak kamu kurum ve kuruluşlarının bu konudaki
uygulamalarına ışık tutmalıdır. Kısaca çıkaracağı bir tebliğle Danıştay
Kararını irdeleyecek ve açılacak benzer davalarda da benzer kararlar
verileceğinden yola çıkarak kamu yararı ve hizmet gerekleri
çerçevesinde gereksiz yargı masrafı ödemenin önüne geçmek için tüm
kurumların uygulamasının Danıştay kararı doğrultusunda yapılamasını
sağlayabilir. Ancak, Devlet Personel Başkanlığının kendiliğinden (Sayın
Başbakanın veya sorumlu Devlet Bakanının talimatı olmaksızın)bu sorunu
çözeceğini beklemek de pek mümkün görünmüyor.

Şuan itibariyle kamu kurumları ciddi sıkıntı içerisindedir. Bir tarafta
yönetmelik hükmü bir tarafta Danıştay kararı bir tarafta da mağdur
personel. Sayın Başbakanın veya Devlet Personel Başkanlığından sorumlu
Devlet Bakanı Sayın Murat BAŞESGİOĞLU'nun verecekleri çok basit bir
talimatla mağdur olan personellerin mağduriyetlerinin çözüleceğini
düşünüyoruz. Merak ettiğimiz konu ise memur sendikalarının bu yönde bir
girişimlerinin olup olmadığıdır. Yani çok basit bir şekilde sorun şu,
çözüm şu şeklinde bir öneri götürüldü mü? Özetle sorunun çözüm yeri
Devlet Personel Başkanlığıdır. Konuyu takip ediyoruz ve sorunu
çözeceklere memurlar adına şimdiden teşekkür ediyoruz.

Düzeltme: Dünkü yazımızda 'Vekalet ücretleri maaşlar gibi peşin
ödenmemektedir. Yine yıllık izin ve mazeret izinlerinde vekalet
nedeniyle öngörülen zam ve tazminatlar ödenmemektedir.' ibaresi
yazımızdaki farklı bir sorunun cevabı içerinde yer almıştır. Aşağıdaki
şekilde düzeltiyoruz.

Sonuç olarak; Kurumunuz görevde yükselme yönetmeliğinde özel bir şart
düzenlenmemişse bu kadro için öngörülen yukarıda yer verilen
hükümlerdeki şartları taşımanız halinde memur kadrosuna vekaleten
atanmanız mümkündür. Bu durumu daha somutlaştırmak gerekirse 5 inci
dereceli hizmetli kadrosunda görev yapıyorsanız 5 inci dereceli bir
memur kadrosuna vekaleten atanmanız mümkündür ve görevde yükselme
sınavı dışındaki diğer şartları taşımanız gerekmektedir. Vekalet
nedeniyle hizmetli kadrosunun zam ve tazminatı ile memurun zam ve
tazminatı arasındaki farkı çalıştığınız sürece almanız gerekmektedir.
Vekaleten atamalarda karıştırılan bir diğer husus da vekalet ücretinin
peşin mi yoksa çalışıldıktan sonra mı ödeneceğidir. Vekalet ücretleri
maaşlar gibi peşin ödenmemektedir. Yine yıllık izin ve mazeret
izinlerinde vekalet nedeniyle öngörülen zam ve tazminatlar
ödenmemektedir.

Kaynak: http://yenisafak.com.tr/yazarlar/?i=13341&y=Ahmet_Unlu
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://myoteknikerler.forumzen.com
 
Görevde yükselmede başarısız olunan her sınav için eksi 2 puan dikkate alınır mı? -ULAŞTIRMA MEMUR-SEN
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
ÜNiVERSiTELi MYO TEKNiKERLER - MÜCADELE PLATFORMU -  :: HAK İHLALLERİ VE YARGI KARARLARI :: HAK İHLALLERİ VE YARGI KARARLARI-
Buraya geçin: