ÜNiVERSiTELi MYO TEKNiKERLER - MÜCADELE PLATFORMU -

MYO TALEPLERİMİZ))) KADRO - ÜNVAN - YETKİ - SSK - KISA DÖNEM ASKERLİK - MYO MESLEK ELEMANLARI VE ODALAR BİRLİĞİ HAKLARIMIZ VERİLSİN ! MESLEK ONURUMUZU İSTİYORUZ!

PortalAnasayfaTakvimGaleriSSSKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

Almanya'da Meslek Yüksek Okulu (Fachhochschule)

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Erkek
MESLEK : İNŞAAT TEKNiKERi
OKUL : MYO
MYO Dernek : YOK
PUAN VER : <div class="js-kit-rating" view="score" path="" title="" permalink=""></div><script src="http://js-kit.com/ratings.js"></script>
Personalized field :

MesajKonu: Almanya'da Meslek Yüksek Okulu (Fachhochschule)   23.05.08 11:54

Almanya'da Fachhochschule, meslek yüksek okulu anlamına gelmekle birlikte, üniversite ile aynı statüde görülür. Verilen eğitimin üniversite eğitiminden farkı, daha çok uygulama odaklı oluşudur.

İngilizce olarak 'University of Applied Sciences' olarak

anılan Fachhochschuleler Almanya'da hem yerli hem yabancı öğrencilerden büyük ilgi görmektedir.Bu ilginin en büyük sebeplerinden biri, bu kurumlardaki eğitimin üniversiteye oranla daha az teori, daha çok uygulama içermesidir.

Böyle bir kompozisyonda eğitim gören Fachhochschule mezunları, iş piyasasında

da çabuk ve daha az zorlanarak iş bulabiliyorlar.

Türk öğrenciler için de Fachhochschule'ler önemli bir alternatif olma özelliğine sahiptir. Buralarda kısa sürede teknik uygulama bilgisi öğrenilip Türkiye'de iş hayatında avantaj elde edilebilecektir.

Son güncelleme: 2005.10.13 © TurkStudent

Almanya'da meslek yüksek
okullarının amacı nedir?

Meslek yüksek
okullarının amacı, öğrencilerine meslekte bilimsel yöntemleri bağımsız
olarak uygulama ve yaratıcı faaliyet gösterme yeteneğini kazandırmaktır.

Cevap:

Meslek yüksek okullarının amacı, öğrencilerine meslekte bilimsel yöntemleri bağımsız olarak uygulama ve yaratıcı faaliyet gösterme yeteneğini kazandırmaktır.

Almanya'da meslek yüksek okullarının öğretim dalları, kısmen üniversitelerdeki gibidir; ancak eğitim daha yoğun düzenlenmiş olup, daha kısa sürelidir.Öğretimin amacı ve muhtevası tamamen meslekle ilgilidir. Öğrenim sırasında uzunca bir süre, meslekle igili uygulama yapılması gerekir.

Üniversitelerde, sınavların dönem sonunda yapılmasına karşın; meslek yüksek okullarında, sınavlar öğretime paralel olarak yapılır.Öğretim akademik bir derece sağlayan diploma (Diplom-FH) ile sona erer.

Almanya’da mevcut yüksek okul
türleri nelerdir?

Almanya’daki mevcut yüksek okul türleri ve bu okulların temel özellikleri hakkında aşağıda bilgiler verilmiştir.

· Üniversiteler

· Teknik üniversiteler

· Çok amaçlı yüksek okullar (Çok amaçlı meslek yüksek okulu), örneğin tıp

yüksek okulları, eğitim yüksek okulları

· Sanat ve müzik yüksek okulları (Die Kunst- und Musikhochschulen)

· Meslek yüksek okulları (Fachhochschulen)

· Yüksek idare okulları (Fachschule für öffentliche Verwaltung)

· Filozofi-Teoloji yüksek okulu (Philosopisch-Theologische Hochschule)

Almanya'daki söz konusu yüksek okulların görevi, bilimsel araştırma yapmak,öğretim ve eğitim vasıtasıyla bilim ve sanatın ilerlemesine ve gelişmesine

hizmet etmektir.

Yüksek okullar, öğrencilerini bilimsel bulguların öğrenilip kullanılmasını gerektiren ya da sanat yaratıcılığı isteyen meslek çalısmalarına hazırlar.

Önemli Not: Almanya'da ''Fachhochschule'' olarak anılan meslek yüksek okulları genellikle 4 yıllıktır ve Almanya dışında ''university of applied sciences''(Amerika) ve polytechnic (İngiltere) olarak anılmaktadırlar. Bu nedenle Türkiye'deki 2 yıllık meslek yüksek okulları ile karıştırılmamalıdırlar.

Meslek yüksek okulları hakkında
daha geniş bilgiyi nereden alabilirim?

Çeşitli öğretim dalları geliştirmiş olan meslek yüksek okulları, Almanya'daki bölgesel ekonomik durumlara göre yapılanmıştır.

Cevap:

Alman yüksek öğretim sisteminin karmaşık yapısını anlayıp, Almanya'daki yüksek öğretim dalları hakkında sağlıklı fikir edinmek, yabancı birisi için pek de kolay değildir.

Çeşitli öğretim dalları geliştirmiş olan meslek yüksek okulları, Almanya'daki bölgesel ekonomik durumlara göre yapılanmıştır. Bu okullar büyüklü küçüklü

okullardır, bu nedenle meslek yüksek okullarının hepsi için geçerli tek danışma sistemi mümkün değildir. En iyisi,her okulun yabancı öğrencilerle (Akademisches Auslandsamt veya International Office) ilgili birimine başvurarak bilgi almaktır.

Bu suretle aşağıda belirtilen hususlarda bilgi edinmeniz mümkündür;

Ø Okula kabul-kayıt işlemleri,

Ø Sunulan öğrenim dalları ve dallar arasındaki kombinezon,

Ø Yüksek okulun enstitüleri, seminerleri ve diğer kurumları,

Ø Yüksek okul kanunu, yabancılar kanunu, kira kanunu ve yüksek okulun bulunduğu

yerin hayat koşulları,

Ø Dil kursu ve hazırlık kursları (Studienkolleg).

Bu konularda ayrıca okulların web sitelerinde de oldukça doyurucu bilgileri bulabilirsiniz.

Zaten TurkStudent.net sayfalarında Almanyada Eğitim bölümü altında en detaylı Türkçe açıklamalara ulaşacaksınız.

Bütün bu kaynaklarda da aradığınız cevapları bulamadıysanız, TurkStudent.net
Mesaj Panosu\'nda Almanyada Eğitim
bölümü altında sorunuzu yazarak TurkStudent.net üyelerinden somut cevaplar alabilirsiniz.

Almanya'da meslek yüksek
okullarının üniversitelerden farkı nedir?

Alman meslek yüksek
okulları, 1978 yılında yürürlüge giren, “Meslek Yüksek Okulu Kanunu”na
(Fachhochschulgesetz) göre faaliyet göstermektedir.

Cevap:

Almanya'da meslek yüksek okullarının temelini, eski mühendislik okulları,iktisat akademileri, sosyal işler ve sosyal pedagoji yüksek okulları ile kütüphanecilik

yüksek okulları ve zanaat okulları oluşturmaktadır.

Alman meslek yüksek okulları, 1978 yılında yürürlüge giren, “Meslek Yüksek Okulu Kanunu”na (Fachhochschulgesetz) göre faaliyet göstermektedir. Meslek yüksek okullarının doktora, mastır ünvanı verme yetkisi yoktur.

Meslek yüksek okullarının öğretim üyeleri, diğer okullardan çağrılarak atanan hocalardır. Bu okullar, üniversitelerden farklı olarak teorik öğretimin yanında, uygulamaya yönelik araştırma ve geliştirme çalışmalarına ön plânda yer vermekte, temel araştırmalar ise ikinci derecede önem taşımaktadır; ağırlık daha çok uygulamaya verilmiştir.

Bu nedenle hocaların bu okullarda ders verebilmesi için, yüksek okul dışında bir meslek dalında uzun yıllar tecrübe edinmiş olması gerekir.

Almanya'da bazı meslek yüksek okulları, öğretim süresine bir de staj sömestresi ilâve etmiştir. Bu uygulama dersleri; öğrencilere öğrendikleri teorik

bilgileri, ileride meslek hayatında karşılaşacakları gerçek şartlar altında deneme imkânı sağlar.

Almanya dışında yüksek öğrenim yaptım, Almanya'da akademik çalışmaya kabul
edilebilmek içın ne yapmalıyım?

Almanya dışında alınmış diplomaların Almanya'da yetkili dairelerce denklik işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Almanya dışında yüksek öğrenim yapmış olanların Almanya'da yüksek öğrenim veya akademik çalışma yapabilmeleri için her şeyden önce karne ve/veya diplomalarını Almanya'da tanıtmaları gerekmektedir.

Almanya dışında verilen bir sınavın ve bitirilen okulun eş değerliliğinin tanınması, üniversite bölümlerinin ve devlet sınav dairesinin görevidir. Bu anlamda her eyalette başvurulacak eyalet sınav daireleri vardır. Kendiniz için yetkili sınav dairesini (Landesprüfungsamt) başvurmak istediğiniz üniversitelerden sorarak öğrenebilirsiniz.

Tanıma işlemi uzun zaman alabilir. Almanya dışında hak edilen yüksek okul mezuniyeti Almanya'daki yüksek okul mezuniyeti ile eş değerliği tanınırsa,

doktora öğrencilerinin, kendilerine bir konuda tez vermesi ve bu tezin hazırlık safhasında danışmanlık yapması için bir “danışman hoca” (Doktorvater-Doktormutter) bulmaları gerekir. Doktora öğrenciliği için gerekli bütün şartları yerine getirmiş olsanız bile, hocalar size danışmanlık yapmakla zorunlu değildir. Başvuru sahibi, doktora çalışmasına danışmanlık edecek hocayı kendi bulamazsa dekanlık kendisine yardımcı olabilir.

Almanya dışında bitirdiğiniz yüksek öğretim kurumu, Almanya'da emsali bir okul ile denk sayılmaz ise; önce bir “Seviye Tespit Sınavı”na (Kenntnisprüfung)

girmeniz veya tamamlayıcı nitelikteki derslere devam etmeniz istenir. Bu şartları yerine getirdikten sonra ancak doktora çalışması öğrenciliğine kabul edilebilirsiniz.

http://www.turkstudent.net

http://www.turkstudent.net/content/category/1205

http://www.turkstudent.net/content/category/628

Kullanıcı profilini gör http://myoteknikerler.forumzen.com

1 sayfadaki 1 sayfası